تاثیر سلبریتی ها بر نوجوانان

فهرست مطالب
کلینیک روانشناسی آفتاب در کنار شماست

در صورت نیاز به مشاوره و تراپی، همین الان با ما تماس بگیرید تا مناسب‌ترین رویکرد و متخصص را به شما معرفی کنیم!

سلبریتی‌ها تأثیر قابل توجهی روی نوجوانان دارند و می‌توانند رفتار، دیدگاه نسبت به خود و سبک زندگی آن‌ها را شکل دهند. این تأثیر بسته به پیام و رفتاری که سلبریتی‌ها از خود نشان می‌دهند، می‌تواند هم مثبت و هم منفی باشد. قبل از بررسی تاثیر رفتار سلبریتی ها بر نوجوانان و سبک زندگی آن‌ها، بهتر است که با مفهوم سلبریتی آشنا شویم.

سلبریتی به چه کسی گفته می‌شود؟

همواره تاثیر هنر و هنرمند در زندگی انسان ها چه جوان چه پیر انکارناپذیر است. انسان نیاز به نوازش روح دارد که با هنرهایی مثل  موسیقی، آواز و….   تلطیف می شود. در این میان افراد صاحب هنر نیز نزد مردم جایگاه خاصی دارند. امروزه هنرمندان و افراد خاص را سلبریتی می نامند.  اشخاصی که با هنر خود افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهند؛ در واقع این افراد یک شخصیت حقیقی دارند، مثل همه افراد جامعه زندگی می کنند و نیازهای خود را مرتفع می سازند و یک شخصیت هنری  دارند که حتی ممکن است نام مستعار برای خود  انتخاب کنند تا جذابیت بیشتری برای مخاطبان خود ایجاد کنند. سلبریتی ها بیشترین تاثیر را بر روی نوجوانان می گذارند. زیرا نوجوان در پی کشف هویت خود است و از سویی در حال الگویابی می باشد.

باید گفت فردی که به دنبال هویت خود است تحت تاثیر دو متغیر است. متغیر اول حاصل ژنتیک است و متغیر بعدی متغیر موقعیتی است. در متغیر موقعیتی سلبریتی ها تاثیر زیادی بر نوجوانان دارند.

اینفلوئنسرها و هنرمندان معمولا برشی از زندگی هنری یا روزمره خود را با جلوه های ویژه در معرض دید افراد جامعه قرار می دهند که توام با هیجان، شادی و موفقیت است  و بخش واقعی زندگی آنها معمولا دیده نمی شود.   بعنوان مثال هنرمندی که ساعتها  بر روی صحنه حرکات خاصی انجام می دهد بدون شک  برای نوجوانان جذاب است در حالیکه ممکن است بوسیله مواد انرژی زا و محرک های شیمیایی به روی صحنه آمده باشد و نکته قابل توجه این است که نوجوان می خواهد  فردی متمایز باشد و به همین دلیل  در پی الگوگیری از افراد متفاوت تری نسبت به اطرافیان خود می باشد.

البته باید  گفت بعضی از سلبریتی ها هم تاثیر مثبتی بر نوجوانان دارند آنان با توجه به شیوه زندگی سالمی که دارند، مسئولیت اجتماعی خود را به نحو احسن انجام می دهند. مثلا سلبریتی هایی که در مواقع بحرانی مثل سیل و زلزله به فریاد هموطن خود می رسند. اما در مقابل آن گروهی از سلبریتی هایی هستند که بعضا با هنجارشکنی و رفتارهای خاص، مورد توجه افراطی نوجوانان قرار می گیرند. این موضوع به نحوه شناخت جمعی افراد جامعه بر می گردد. به عبارتی بلوغ اجتماعی افراد جامعه که چگونه به سلبریتی ها بها داده شود. در ادامه به بررسی بیشتر تاثیرات مثبت و منفی سلبریتی ها بر نوجوانان خواهیم پرداخت.

تأثیر مثبت سلبریتی‌ها بر نوجوانان

سلبریتی‌هایی که از جایگاه خود برای حمایت از سلامت روان، پذیرش بدن (بادی پازیتیو) و مسائل اجتماعی استفاده می‌کنند، می‌توانند تأثیر مثبتی روی نوجوانان داشته باشند. برای مثال، سلبریتی‌هایی مانند سلنا گومز و بیلی آیلیش به طور علنی در مورد مشکلات سلامت روان خود صحبت می‌کنند و به کم‌رنگ شدن انگ اجتماعی پیرامون این مسائل کمک می‌کنند و نوجوانان را تشویق می‌کنند در صورت نیاز به دنبال کمک باشند. چنین صراحتی می‌تواند محیطی حمایتی ایجاد کند و گفتگوهای سازنده‌ای را در مورد سلامت روان ترویج دهد.

تأثیر منفی سلبریتی‌ها بر نوجوانان

از طرف دیگر، برخی از سلبریتی‌ها معیارهای زیبایی غیرواقعی و رفتارهای ناسالم را ترویج می‌کنند. تجلیل از لاغری مفرط، همانطور که در بسیاری از پست‌های فشن و شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، می‌تواند منجر به نارضایتی از بدن و اختلالات خوردن در بین نوجوانان شود. سلبریتی‌هایی که مصرف مواد مخدر را به نمایش می‌گذارند نیز خطر عادی‌سازی این رفتارها را به دنبال دارند و به طور بالقوه منجر به افزایش آزمایش و سوء مصرف مواد مخدر در بین جوانان تأثیرپذیر می‌شود.

کلینیک روانشناسی آفتاب در کنار شماست

در صورت نیاز به مشاوره و تراپی، همین الان با ما تماس بگیرید تا مناسب‌ترین رویکرد و متخصص را به شما معرفی کنیم!

علت جذب و الگوبرداری نوجوانان از سلبریتی‌ها

از جمله عوامل جذب نوجوان به این گروه های اجتماعی پایین بودن اعتماد به نفس آنهاست. زیرا  نوجوانان بیشتر علاقه به تقلید و الگو برداری دارند و بر این باورند که با تقلید کورکورانه از این افراد می توانند مورد تایید همسالان خود قرار گیرند و نیز از عوامل دیگر، وابستگی عاطفی نوجوان است که ممکن است بعد از مدتی این حالت در نوجوان فرو کش کند.  همچنین عواملی مثل تمایل نوجوان به استقلال طلبی و مخالفت ورزی با خانواده و عدم هیجان و تفریح کافی و نداشتن روابط اجتماعی مناسب از جمله عوامل گرایش شدید نوجوان به الگو گیری از افراد سر شناس و بعضا مخالف ارزش های اجتماعی  می باشد. اما باید در نظر داشت که آن دسته از افرادی که کودکی خوبی را پشت سر گذاشته اند و از  عزت نفس بالاتری بر خوردارند به یقین نو جوانی  متعادل تری را تجربه می کنند

 در اینجا بار دیگر به لزوم آشنایی والدین به مهارت های فرزند  پروری و آگاهی  نسبت به روند رشد  فرزندان اشاره می شود.   والدین آگاه  معمولا فرزندان  آگاه تری تربیت می کنند که در نوجوانی توانایی بیشتری برای مدیریت هیجانات خود دارند و خانواده با شناختی که از نیازها و ویژگی های دوران نوجوانی دارد تعامل بهتری با فرزندش خواهد داشت و به آگاه سازی وی می پردازد.  می دانیم که نقش افراد سرشناس و سلبریتی ها در دنیای نوجوانان انکارناپذیر است. در حال حاضر با توجه به  گستره فضای مجازی و حتی هنجارشکنی های موجود توسط  بعضی افراد مطرح ، راه دیگری جز آگاهی والدین از شیوه های صحیح فرزند پروری و تربیت فرزندانی با اعتماد به نفس بالا، مستقل و دارای قدرت تحلیل و نقد وجود ندارد.

مرکز مشاوره آفتاب با آموزش شیوه های نوین فرزند پروری در خدمت والدین اگاه و علاقه مند می باشد.

راهکارهایی برای والدین

والدین می‌توانند با برقراری گفتگوهای صریح با فرزندان نوجوان خود در مورد واقعیت‌های پشت پرده سبک زندگی سلبریتی‌ها، تأثیرات منفی را کاهش دهند. صحبت در مورد تفاوت بین محتوای واقعی و دستکاری‌شده و برجسته کردن سلبریتی‌هایی که پیام‌های مثبتی را ترویج می‌کنند، می‌تواند به نوجوانان در ایجاد یک دیدگاه متعادل کمک کند. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر می‌توانید یک نوبت مشاوره تخصصی نوجوان در کلینیک روانشناسی آفتاب رزرو کنید.

نتیجه‌گیری

سلبریتی‌ها تأثیر عمیقی بر نوجوانان دارند و دیدگاه‌ها و رفتارهای آن‌ها را به شیوه‌ای قابل توجه شکل می‌دهند. در حالی که این تأثیر می‌تواند مخرب باشد و استانداردهای غیرواقعی و رفتارهای پرخطر را ترویج کند، همچنین پتانسیل الهام بخشیدن و آموزش دادن را نیز دارد. با ترویج گفتگوهای صریح و تشویق تفکر انتقادی، والدین می‌توانند به نوجوانان کمک کنند تا به طور سازنده‌ای با تأثیر سلبریتی‌ها مواجه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

سایر خدمات ما

برای رزرو نوبت فرم زیر را پر کنید

اگر برای شروع مشاوره یا روان‌درمانی سوالی دارید، فرم زیر رو پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

همین الان برای رزرو نوبت اقدام کنید!