021-22679213

تغییر خلق و خو در طول یک مشاجره

anger controling
دسترسی سریع به محتوای این مقاله

anger controling

 

1. قبل از صحبت فکر کنید
اگرچه ممکنه شما از اون دسته افراد باشید که با نشون دادن عصبانیت خود احساس راحتی و آرامش کنید. اما یه نکته مهم درباره کنترل عصبانیت در زندگی زناشویی اینه که قبل از به زبون آوردن کلمات خود فکر کنید. قبل از صحبت کردن، فکرهای خودتون رو جمع کنید تا از گفتن چیزی که ممکنه بعدا از گفتنش پشیمون بشید، یا به همسرتان آسیب میرسونه، جلوگیری کنید. اگر میخواهید به کاری که همسرتان انجام داده یا گفته است واکنش نشون بدین، حتما یه قدم به عقب بردارید و افکار خودتون رو جمع کنید.
2. نفس عمیق بکشید
تمرکز داشتن روی تنفس میتونه به آرامش بدن و ذهن کمک کنه و در نتیجه روش موثری برای کنترل خشم در خانواده است. استفاده از تنفس عمیق میتونه شما رو از شرایط استرس و احساس خشم فوری جدا کنه و به شما در تمرکز درونی کمک کنه. پس سعی کنین تنفس عمیق رو مثل یک تمرین انجام بدین. سپس، وقتی عصبانی یا ناراحت هستین، آن را امتحان کنید. قطعا تاثیر شگفت انگیزش رو خواهید دید که چگونه به شما در رسیدن به آرامش کمک میکنه. برای اینکه نفس های عمیق شما رو آرام کنه، باید از دیافراگم نفس بکشید نه از قفسه سینه. توجه کنین وقتی از دیافراگم نفس میکشید باید معده خود را بالا و پایین کنید (نه شانه ها). برای تمرین میتونید دستتون رو روی شکم قرار بدید تا حرکت را احساس کنید.
3. یک عبارت آرام بخش رو تکرار کنید
اگر با کنترل عصبانیت خود مشکل دارید، از یک کلمه یا عبارت آرام بخش استفاده کنید. این عبارت باید به شما یادآوری کنه که خونسردی خودت رو حفظ کن. استفاده از اینجور عبارات میتونه شما رو در مسیر درست برای کنترل خشم در خانواده قرار بده. و اجازه ندهد احساسات شما اوضاع رو بدتر کنه. فقط کافیه با خودتون تکرار کنید، “آرام باش”، یا “من آرام هستم” و… به خصوص اگه احساس میکنید عصبانیت شما بالا گرفته، از این تکنیک استفاده کنید.
4. احساسات خود را با آرامش ابراز کن
یکی از نکات کلیدی برای کنترل خشم در زندگی زناشویی اینه که؛ احساستون رو با آرامش بروز بدید. حتی وقتی به شدت احساس عصبانیت میکنید. در واقع هدفتون این باشه که ابراز خواسته ها، نیازها و احساساتتون بدون ذره ای سرزنش و صدمه به همسرتون باشه. با بیان آرام و دلنشین و حمله نکردن به شریک زندگی از فرصت ها برای صحبت استفاده کنید. این روش همچنین در برخورد با زنان عصبی مزاج موثره.
به عنوان مثال در زمان عصبانیت یا برخورد با فرد عصبی مزاج و پرخاشگر، شما میتونید به جای “تو” از عبارت “من” استفاده کنید. به جای اینکه بگید، “تو من رو خیلی عصبانی میکنی” بگو، “وقتی این حرف رو میزنی واقعاً عصبانی میشم.” داشتن احساسات شخصی به شما قدرت میبخشه. همچنین کلام شما برای همسرتون سرزنش بار نیست.
5. به خودتون فرصت بدین
اگر در کنترل عصبانیت در زندگی زناشویی با مشکل روبرو هستید، به شریک زندگیتون بگین که به شما کمی وقت بده. اگر میترسید که حرف بدی به زبون بیارید یا برای جمع آوری افکار و احساستون به کمی زمان نیاز دارید، بهترین کار اینه که این موضوع رو به شریک زندگیتون بگید. میتونید اینطوری موضوع رو عنوان کنید که؛ من میدونم بحث مهمیه، اما به استراحت نیاز دارم. یا بگویید، “این بحث مهمه، با این حال، من واقعا عصبی هستم، کاش در فرصت مناسب تری صحبت کنیم”‌. بعد از محل خارج شید، صورتتون رو با آب خنک بشویید، یا قدم بزنید. برای کمک به آرامش هر کاری لازمه انجام بدید. توجه داشته باشید که شما نباید برای جلوگیری و فرار از بحث این کار رو انجام بدین بلکه هدف به دست آوردن خونسردی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

سایر خدمات ما

برای رزرو نوبت فرم زیر را پر کنید

همین الان برای رزرو نوبت اقدام کنید!